Bu oyuna gelme sevgili saf kullanıcı!

Tam boyut için resme dıkla! (Click to enlarge your penis, ah sorry, the image I mean. )

Sevgili saf kullanıcı,

Biliyorum doğan gereği her şeye inanıyorsun, elinde değil. Ama bir nebze olsun uyanman için sana liste hazırladım. İyi oku, iyi belle bunları.

Facebook bir yıl sonra paralı olmayacak sevgili saf kullanıcı, sana gelen e-postalara inanma. Keza, yıllardır seni inandırmaya çalıştıkları gibi Hotmail de paralı olmayacak, zaten messenger ikonu renginin hala değişmemesinden anlamış olman gerekirdi.

Sevgili saf kullanıcı, sana gönderilen yüzü yanmış bebek resmine acıyıp bütün arkadaş listene gönderiyorsun ya hani, gönderme. Çünkü yasal olarak gönderilen e-postaların kimlere gittiğinin listesini tutmaya izin verilmiyor, henüz yani. Belki bir 5-10 sene sonra değişir. İlle de yardımcı olacağım diyorsan, o e-postada verilen telefon numarasını ara bak bakalım; gerçekten yardıma ihtiyaç varsa, yardım edersin.

Hani arada devrik Nijerya kralının karısı sana e-posta gönderiyor ya sevgili saf kullanıcı, paramızı transfer etmeye yardım edersen sana 40 milyon doların %10’unu veririz diye, hah işte ona da inanma. Zaten yönetim şekli Federal Cumhuriyet olan bir ülkede kral olamayacağına uyanmış olman lazımdı yıllar önce.

Sevgili saf kullanıcı, canım arkadaşım, biricik badim. Hani Amerika’dan sana e-posta geliyor ya, büyük lotoyu kazandın diye, yapma gözüm, bunu bari yeme. Başvurmadığın bir lotonun sana çıkma ihtimali var mı hiç? Tıpkı “Bill Gates mirasını dağıtıyor! Bu e-postayı arkadaşlarına iletirsen, e-posta başına 3 dolar alacaksın. Patricia teyze daha geçen gün gözümün önünde 3467 dolarlık çek aldı” e-postası gibi bu loto işi de kandırmaca. Kimsenin kimseye karşılığında bir şey almadan para vermek gibi bir amacı yok. Verecek olsa kendi ülkesindeki birine verirdi; adam Türkiye’nin yerini haritada bulamıyor zaten, seni mi bulacak?

Sevgili saf kullanıcı, e-postanı herkese verme, her gördüğün foruma, sosyal paylaşım ortamına olduğu gibi yazma. Yazacaksan da bari @ işareti yerine (AT) yaz, (EŞEK) yaz, spam botları toplayıp listeye eklemesin adresini.

Ve son olarak sevgili saf kullanıcı, kendisine gelen bir e-postayı arkadaşlarına yaymadı diye bugüne kadar kimse ölmedi, bir anda iflas etmedi, çocuğu kanser olmadı ya da aksine e-postayı arkadaşlarına gönderdiği için 10 dakika sonra bir çekilişten otomobil kazanmadı.

Kendine ve kişisel bilgilerine iyi bak sevgili saf kullanıcı. Yoksa madara olursun, “ne güzel kandırıyoruz bu safları” diyen şirketlerin elinde çarşaf çarşaf liste olursun, benden söylemesi…

Leave a comment

Filed under Karalamalarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s