Senaristlere Dizi Kılavuzu

dizi

Bu görsel, http://www.perdeci.com adresinden alınmıştır.

Türkiye ‘de yayınlanacak bir dizi için senaryo yazma sıkıntısı çeken arkadaşlara bir amme hizmeti! Aşağıdaki maddeleri uygulayın, yazdığınız senaryo 90 milyon tarafından izlensin!

1 -Başlamadan önce, senaryosunu birebir taklit edebileceğiniz, fazla masraf gerektirmeyen ve Amerika’da / Avrupa ‘da beğenilerek izlenen bir diziyi gözünüze kestirin. Üzerinde birkaç oynamayla, fıstık gibi bir Türk dizisi yapabilirsiniz. Mesela orijinalinde Noel varsa, siz onu Ramazan Bayramı filan yaparsınız.

2 – Maksat çok izlenmek olacağı için, herkesin gözüne hitap eden iki karakteriniz olsun. Bunlar birbirine aşık olsun ama kavuşamasınlar. Araya hep fitne-fücur peşinde koşturan kötü kızlar – feci amcalar koyun. Her halükarda sevilir bunlar merak etmeyin.

3 – Dizinin üçte biri yemek masasında, üçte biri deniz manzaralı bir odada cam kenarında geçsin. Kalan sahnelerde de artık yaratıcılığınızı kullanın.

4 – Eğer konu tıkanmışsa ve “ulen şimdi ne yapsak da ilgi çeksek” diye içinizden geçirdiğiniz bir noktaya gelmişseniz, o bölümün son sahnesinde dizinin önemli bir kadın oyuncusu bayılsın ve kadının yanındaki erkek gözlerini faltaşı gibi açmış bir pozisyonda sahne donsun! Sonraki 2-3 bölümü de böyle kotarırsınız zaten hastane sahneleriyle filan.

5 – Dizinizde mutlaka kötü ama aslında iyi olmayı bekleyen bir karakteriniz olsun. Dizinin sıkıştığı anlara göre gerektiğinde kötülük, gerektiğinde iyilik yaparlar. Siz de bu ying-yang mevzusundan parsayı toplarsınız.

6 – Karakterlerinizin meslekleri uçuk ve muğlak olmalı ki, herkes gıptayla baksın. Mesela, neyi ithal/ihraç ettiği belli olmayan bir işadamı tam size göre.

7 – Eğer karakterlerinizden birinin hastalanması gerekiyorsa, kanser en iyisi. Hem tedavi edilebilme şansı var , hem de çabucak ölme riski. Artık senaryonun gidişatına göre iyileştirebilir, ya da sözleşmesine son verip o karakteri dizide öldürebilirsiniz. Eğer iyileştirmeyi planlıyorsanız şanslısınız, en az 10 bölümlük malzemeniz hazır.

Tüm bu maddelere harfiyen uyarsanız, herkesin salya-sümük takip edeceği, forumlarda – bloglarda karakterlerin fotolarının yayınlanacağı, Arap ülkelerine ihraç edebileceğiniz en az 5 sezonluk bir diziniz hazır.

Afiyet olsun 😉

2 Comments

Filed under Karalamalarım, Sinema

2 responses to “Senaristlere Dizi Kılavuzu

  1. ynus

    son yıllarda ne kadar dandik ne kadar salakça dizilerin olduğunu, kafa sulandırmaktan başka bir işe yaramadığıdüşünüyordum…Milleti salak yerine koyuyorlar eğer böyle yaklaşıyorlarsa ama bir laf vardır.sen eşek olursan semer vuran çok olur

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s